Всего 1885 новости
Увер-влак

Эртыше кечылаште Марий Эл вуйлатыше Юрий Зайцев Советский да Российский лётчик, отставкысе подполковник Российын Геройжо Владимир Шарпатов дене вашлийын.

Увер-влак

Марий Элыште илыме верым чоҥен шуктымаш идалык тӱҥалтышысе деч 1,5 ганалан ешаралтын. Ты показатель дене республикна Россий Федерацийысе ТОП-20 субъект радамыш пурен. Ноябрь кыдаллан данный почеш, регионышто 421 тӱжем квадратный метр илыме верым чоҥымо. Идалыкаш план 110 процент нарылан шукталтын.

Увер-влак

Илалше ийготан граждан ден инвалид-влакым кужу жап ончымо системе шотышто проектым Марий Элын чыла олаж ден районыштыжо кумдаҥдат.

Увер-влак

Кодшо кечылаште Йошкар-Олаште «Регион-влак – элнан сар историйыштыже»   IV шанче-практик конференций эртен.

Увер-влак

15 ноябрь гыч 2 декабрь марте Марий Элыште «Бей в набат!» антинаркотический акций эрта.

Увер-влак

Марий Элым Вуйлатыше Юрий Зайцев «Справедливый Россий – патриот-влак – чын верч» партийын региональный пӧлкажлан сусыргышо-влакым утарышашлан тактический носилкам урген ямдылыме проектшым шукташ полшаш кӱштен.

Увер-влак

Кажне ийын Марий кугыжаныш университетыште художественный самодеятельностьым йӧратыше-влаклан «Рвезылык йӱк» фестиваль лиеш. Эртышым шергалаш гын, тудыжо вузышто 1965 ий гычак эртаралтеш, да икымше курсыш тунемаш толшо-шамычлан студент илышыш ошкылым чолган ышташ йӧным пуа.

Увер-влак
Марий Эл вуйлатыше «За достойное воспитание детей» почетан знакым учредитлен.
Увер-влак
11 ноябрьыште Марий Эл правительстве председательын алмаштышыже Александр Сальников верысе самоуправлений органлаште сай паша лектышыш шумылан район вуйлатыше-влакым да республикыште кумдык-влакым тӱзатыме шотышто всероссийский йӱклымаш йодышым СМИ-лаште тӱрыс почын пуышо журналист-влакым наградитлен.
Увер-влак

14 ноябрьыште республикын Финанс министерствыштыже Марий Элым вуйлатышын 2022-2023 тунемме ийысе стипендиатше-влаклан дипломым торжественно кучыктымо.

Увер-влак

11 ноябрьыште Марий Эл вуйлатыше Юрий Зайцевын эртарыме совещанийыште Йошкар-Олаште «Лӱдыкшыдымӧ ола» аппаратно-программный комплекс видеонаблюдений системым ончыкыжым кузе вияҥдышаш нерген мутланеныт.

Увер-влак

Марий Элым вуйлатыше Юрий Зайцев социальный тӧнеж-влакым терроризм деч аралыме пашалан правительствын резерв фондшо гыч 6,7 миллион теҥгем ойыраш пунчалым луктын.

Увер-влак

10 ноябрьыште республик вуйлатыше Юрий Зайцев РФ Элкӧргӧ орган-влакын пашаеҥыштын кечыжлан пӧлеклалтше торжественный погынымаште лийын.

Увер-влак

Э.Сапаев лӱмеш опер да балет академический театрыште калык усталык дене палдарыше «Танцуй и пой, моя Россия!» фестивальын регионысо ойырен налме туржын гала-концертышкыже республик вуйлатыше Юрий Зайцев миен коштын.

Увер-влак
Марий Элым Вуйлатыше Юрий Зайцев 9 ноябрьыште мобилизоватлыме еҥ-влакын ватышт да ака-шӱжарышт дене вашлийын мутланен.
Увер-влак

Республикыштына идалык мучаш марте шуко пачеран кум пӧртым чоҥен шуктат да тушко аварийный илыме верла гыч 500 утла еҥым кусарат.

Увер-влак

Республик вуйлатыше Юрий Зайцев Марий Элын у элкӧргӧ паша министрже Андрей Вырвич дене вашлийын.

Увер-влак

Марий Элым вуйлатыше талантан йоча-влаклан регионысо рӱдерын попечитель советын икымше заседанийжым эртарен.

Увер-влак

Таче Марий Эл вуйлатыше республикын правительстве председательжын икымше алмаштышыже да алмаштышыже-влакым, министр-влакым назначитлыме нерген указым подписатлен.

Увер-влак

Марий Эл вуйлатыше чрезвычайный ситуаций лийме годым республикысе объект-влакын еҥ-шамычым аралаш ямде улмыштым терген.