Всего 1844 новости
Увер-влак

Марий Элым вуйлатыше Юрий Зайцев шушаш У ий дене Семёновко школ-интернатын тунемшыже-влакым саламлен. Тудын кӱштымашыже почеш, тений ты тунемме верым олмыкташ республик правительствын резерв фонжо гыч 46,5 миллион теҥгем ойырымо. Тыге тунемме ий гыч йоча-влак уэмдыме школ-интернатыште шинчымашым погаш тӱҥалыт.

Увер-влак
22 декабрьыште Э.Сапаев лӱмеш опер да балет академический театрыште специальный военный операцийыште участвоватлыше-влакын икшывыштлан Марий Эл вуйлатышын ёлкыжо эртен.
Увер-влак
Республикын Тӱвыра, савыктыш да калык-влакывн пашашт шотышто министерствыже спецопераций каен шогымо кумдыкыш Кечывалвел военный округысо подразделенийлан да республик гыч мобилизоватлалтше-влаклан техникым да оборудованийым колтен, возымо ведомствын сайтыштыже.
Увер-влак
21 декабрьыште Марий Элым вуйлатыше Юрий Зайцев «Защитники Отечества» фондыш миен коштмыж годым военнослужащий-влак дене вашлийын мутланен да СВО гыч пӧртылмеке еҥ-влакым военный службыш контракт почеш ойырен налме пунктышто пашам ышташ ойым пидше-влаклан наградым кучыктен.
Увер-влак
25 декабрьыште Марий Эл Республикын Антитеррористический комиссийже ден Оперативный штабшын пырля эртарыме иктешлыше совещанийышт лийын. Тудым Марий Элым вуйлатыше Юрий Зайцев эртарен.
Увер-влак
Марий Эл вуйлатыше Юрий Зайцев Кокшайск селаште у амбулаторийым почын.
Увер-влак
Марий Эл Республикым вуйлатыше Юрий Зайцев оперативный йодышла дене совещанийым эртарен. Тушто ола округ ден муниципальный районлаште юнармейский движенийым вияҥдыме, У ий пайремлам аварий лийын кертме лӱдыкшӧ деч посна эртарыме нерген мутланеныт.
Увер-влак
Республикысе курчак театрыште Марий Эл вуйлатышын ёлкыжо-влак эртат. Чылаже куд ёлко лиеш.
Увер-влак
Марий Элын правительствыже У ий да Рошто пайрем-влаклан ямдылалтме да нунын эртарыме жапыште пожар лийын кертме да тыгодым еҥ-влакын колен але сусырген кертме лӱдыкшым ончылгоч кораҥдышашлан да еҥ-влакын тӱткылыкыштым кугемдышашлан 2023 ий 18 декабрьыште республикын территорийыштыже 25 декабрь гыч тул ваштареш кучедалме ойыртемалтше режимым палемдыме нерген пунчалым луктын.Ты пунчал дене Марий Элын пўтынь кумдыкыштыжо тул ваштареш виктаралтше ойыртемалтше режимым увертарыме.
Увер-влак
19 декабрьыште Марий Эл Республикым вуйлатыше Юрий Зайцев Экологий, технологий да атомный надзор шотышто федеральный службын Юл кундемысе управленийжым вуйлатыше Азат Мубаракшин дене вашлийын. Тушто шыже-теле жаплан ямдылалтме да республикын промышленный лӱдыкшыдымылыкшӧ дене кылдалтше йодышлам каҥашеныт.
Увер-влак
20 декабрьыште Москваште Российысе законодатель-влакын советыштын заседанийже эртен. Тудо Россий Федерацийын Конституцийжылан да Федеральный Погынымашым ыштымылан 30 ий теммылан пӧлеклалтын. Тушто Марий Эл Республик Кугыжаныш Погынын председательже Анатолий Смирнов участвоватлен.
Увер-влак
Марий Эл Республикыште правопорядкым кӱлеш кӱкшытыштӧ кучаш йӧным ыштыме шотышто координационный совещанийын кумдаҥдыме заседанийже лийын. Тудым Марий Элым вуйлатыше Юрий Зайцев эртарен.
Увер-влак
Марий Элыште бизнеслан пумо полыш предпринимательствым вияҥдаш да экономиклан кушкашыже йӧным ыштышаш.
Увер-влак
15 декабрьыште Йошкар-Олаште регион-влак кокласе «Тӱвыраште у» V форум эртен.
Увер-влак
Марий Эл Республикыш Китайысе Ляонин провинцийын торговльо департаментшын делегацийже толын.
Увер-влак
14 декабрьыште Москвасе Уна кудывечыште (Гостиный двор) Россий Федераций президент Владимир Путин иктыш ушымо кугу пресс-конференций ден вияш эфирыште 2023 ийым иктешлен.
Увер-влак
7 декабрьыште Марий Эл Республикым вуйлатыше Юрий Зайцев «Единый Россий» Всероссийский политический партийын председательже Д.А.Медведевын региональный общественный приёмныйыштыжо граждан-влаклан приёмым эртарен.
Увер-влак
Марий Эл Республикым вуйлатыше Юрий Зайцев Кугыжаныш национальный политике шотышто концепцийым шуктымо шумлык првительственный комиссийын заседанийжым эртарен. Тушто йот граждан да Россий Федерацийын гражданствыжым налше еҥ-влаклан мемнан элысе социально-культурный илышлан келыштаралташышт да тушко ушнашышт условийым ыштыме йодышым каҥашыме.
Увер-влак
«Марий теле» фестиваль 9 декабрьыште Э.Сапаев лӱмеш опер да балет академический театрыште «Война и мир» балет дене почылтын.
Увер-влак
Марий Эл – Российыште медицине полышын персонифицироватлыме учётшын подсистемыжым шыҥдарыме шотышто пилотный проектым илышыш пуртышо икымше регион