Всего 1844 новости
Увер-влак
29 ноябрьыште Москваште ВДНХ-ште «Россий» тӱнямбал ончер-форумышто Марий Эл Республикын кечыже эрта. Тушко мийыше уна-влак регионнан сеҥымашыж дене кылдалтше презентацийым, культурно-образовательный да деловой программе-шамычым ончен кертыт.
Увер-влак
22 ноябрьыште Марий Элым вуйлатыше Юрий Зайцев ден Калмык Республикым вуйлатыше Бату Хасиков вашлийын мутланеныт.
Увер-влак
Марий Эл вуйлатыше Ю.Зайцев граждан-влаклан приемым эртарен. Мутланымаште кумдыкым тӱзатыме, спортплощадкым олмыктымо, аварийный илыме вер гыч еҥ-шамычым кусарыме йодыш-влак тарваталтыныт.
Увер-влак
Марий Эл вуйлатыше Юрий Зайцевын инициативыж почеш республикышкына 40 у автобусым кондат. Шымытше «Троллейбус транспорт» предприятийын паркшым ешарен, молыжым ноябрь мучаш марте конден шуктат.
Увер-влак
Марий Эл Республик вуйлатыше Юрий Зайцев ден ПромСвязьБанк председатель Петр Фрадков паша вашлиймашым эртареныт, республикым социальный да экономике могырым вияҥдышашлан Марий Эл ден ПСБ коклаште пашам пырля ыштыме нерген соглашениеш кидпалым пыштеныт.
Увер-влак
Коррупций ваштареш кучедалме сомылым виктарыше координаций советын заседанийже эртен. Тудын пашажым Марий Эл вуйлатыше Ю.Зайцев виктарен.
Увер-влак
Марий Элыште Россий сайлыме системылан 30 ий темме кечым палемденыт.
Увер-влак
Россий президентын темлымыж дене келшышын, Марий Эл Республик «Кумдыкысо данный калыкле системе» единый цифр платформо ышталтшаш регион-влак радамыш пурен. Ты платформо мланде да вер гыч верыш кусараш лийдыме объект-влак нерген данныйым тӱрыс да чын чумыраш, тыге мланде-пого комплексым кучылтмо пайдалыкым кугемдаш йӧным пуа.
Увер-влак
Марий Эл вуйлатыше Юрий Зайцев Шанхай организаций эл-влак дене вашкылым вияҥдыме да сеҥымаш-влак нерген каласкален.
Увер-влак
Марий Эл Республикын шочмо кечынже, 4 ноябрьыште, Моско ВДНХ-аште «Россий» тӱнямбал кӱкшытан ончер-форум почылтын. Мемнан кундемат шкенжын сеҥымашыже-влак дене палдарен.
Увер-влак
Марий Эл вуйлатыше Ю.Зайцев Юл кундем федерал округысо самырык тукымын «iВолга» форумыштын организаторышт ден тушко мийыше-шамыч дене вашлийын.
Увер-влак
Марий Эл вуйлатыше Юрий Зайцев Тӱвыра инициативе-влак президент фондын директоржо Роман Карманов дене келшен пашам ыштыме шотышто ойпидышеш кидпалыжым пыштен.
Увер-влак
КНР-ыште Цзянси провинцийысе Наньчан олаште Российын Юл кундем федеральный округышкыжо пурышо регион-влак ден Китай Калык Республикыште Янцзы эҥерын кокла йогынжо кундемысе провинций-влак дене пырля пашам ыштыме шотышто советын заседанийже лийын. Тудо Россий Федераций президентын ПФО-со полномочный представительже Игорь Комаров ден Китай Калык Республик Госсовет Премьерын алмаштышыже Чжан Гоцинын председательствоватлымышт почеш эртен.
Увер-влак
Самырык тукымын «Келшымаш – иктеш лиймаште» национальный тӱвыра-влак 10-шо фестиваль Самырык-влакын полатыштышт эртен. Тудо Марий Элын кечыжлан пӧлеклалтын.
Увер-влак
Йошкар-Оласе Суворов уремыште верланыше Полупроводник прибор завод (ЗПП) воктенысе скверлан Совет Ушем Герой Александр Иванович Владимировын лӱмжым пуымо.
Увер-влак
2023 ийыште, ончылгоч шотлен лукмо почеш, Марий Элыште илыме верым чоҥымо показатель 14 процентлан кугемеш
Увер-влак
Специальный военный операцийыште порысыштым шуктышо-влаклан гуманитар полышым чӱчкыдынак погаш да тӱрлӧ семын намиенак шукташ тыршат.
Увер-влак

31 октябрьыште Марий Эл правительстве председательын икымше алмаштышыже Евгений Кузьмин «Здравоохранений» национальный проектым илышыш пуртымо йодыш дене совещанийыште участвоватлен. Тудым видеоконференций йӧн дене Россий Федераций правительстве председательын алмаштышыже Татьяна Голикова эртарен.

Увер-влак

Марий Эл вуйлатыше суд пристав-влакым профессионал пайремышт дене саламлен.

Увер-влак

4 ноябрь – уло элна дене палемдыме Калыкнан икоян улмо кечыже гына огыл, Марий Эл Республикын шкенжын 103 ияш лӱмгечыже.